Cent Saving Saturday: Use Up Rapidly Going Bad Ingredients

Cent Saving Saturday

Recently, I made Life in the Lofthouse’s hamburger buns.  I purposefully kept a few back to be able to use stale bread for a pudding or a breakfast casserole.  Or a breakfast bread pudding!  The buns are absolutely lovely fresh from the oven, but they do stale fast.  To me, that means they serve double duty.

That got me to thinking about how much food we (as world citizens and in our family) waste each year.  We buy/grow food with the best of intentions of consuming it all, but sometimes that just doesn’t happen.  When Josh and I were first married, I used to keep, as Dining on a Dime suggests, a container in the freezer of chopped up vegetables that were going south fast.  It always seems to be produce.  Or “heels” (the end crusts) of bread.

I really need to do better at things like that.  The crusts of bread make great bread cubes for Josh’s mom’s stuffing or croutons.  The veg would make a great addition to a broth or soup.  And the buns, as I said, would make an excellent bread pudding (especially frenchy toasty bread pudding in a mug).

I’ve even heard of (I want to say it was Rachael Ray who did this) making a vinaigrette in a jelly jar from the jelly residue, oil, vinegar, herbs, and spices.  I definitely want to try this!

But, for now, let’s focus on the sales for this week.

Super 1:

John Morell Bacon $2

3 pound bag yellow onions $1

John Morell smoked sausage $1

red, yellow, or orange bell peppers $1

5 pound bag russet potatoes $2

Kroger:

Kroger butter $1.99

Kroger shredded cheddar $1.88

red seedless grapes $1.28

Braeburn apples 99 cents/pound

Pepsi 2 L $1 wyb 5

Albertson’s:

Rotisserie Chicken $1.99 with $50 purchase

eggs, large, 1 dozen 99 cents (limit 2)

Asparagus $1.79/pound

red gold salsa 69 cents wyb 6

frozen vegetables 89 cents wyb 6

Red Baron frozen pizza $2.99 wyb 6

Red Gold canned tomatoes (28 ounce large can!) 69 cents wyb 6

Hershey, Mars, and Nestle candy bars 50 cents wyb 6

Carolina ground turkey 4/$5 (12 ounce roll)

What deals did you find this week?

Advertisements

What do you think?

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s